17 Temmuz 2018
  • Isparta20°C
  • Antalya31°C
  • Burdur22°C

ISPARTA'NIN ÇEKİ SAĞLAM

ISPARTA'NIN ÇEKİ SAĞLAM

ISPARTA'NIN ÇEKİ SAĞLAM

16 Kasım 2017 Perşembe 11:02

Isparta karşılıksız çek oranın en düşük oldu iller arasında yer aldı. Risk Merkezi verilerine göre karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en düşük olduğu üç ilden biri Isparta. Isparta protestolu senet sayısında ise 81 il içinde 35'inci sırada ayer aldı.  

Yılın ilk dokuz ayında bankalara ibraz edilen çek tutarı verilerine göre Isparta, bankalarda karşılıksız çek sayısı en az olan illeri arasında yer aldı.  Risk Merkezi'nin verilerine göre 2017 yılı ilk dokuz ayı sonunda 821 çek karşılıksız çıktı. Sadece  Eylül ayı sonu itibariyle karşılıksız çek adedi 62 olarak açıklandı. Buna karşılık bankalarda işlem gören çek sayısı  yılın ilk dokuz ayı sonunda 54 bin 874 çek karışlık gördü. Sadece eylül ayı sonunda   karşılık gören çek sayısı 5 bin 677 oldu.  Isparta protestolu senet sayısında ise 81 il içinde 35'inci sırada yer aldı.   

            Adet olarak karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en yüksek olduğu 5 il sırasıyla yüzde 5,5’likoranlar ile IğdırveAğrı,yüzde 4,4ileBitlis,yüzde 4 ileBatman veyüzde 3,7ile Mardin oldu. Adet olarak karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en düşük olduğu iller ise Sinop, Isparta ve Aksarayoldu.

      333 BİN ADET KARŞILIKSIZ ÇEK

            Yılın ilk dokuz ayındabankalara ibraz edilen toplam çek tutarı geçen yılın aynı dönemine göreyüzde 8artarak565 milyarTL, toplam çek adedi ise yüzde 9 azalarak15 milyon adet seviyesinde gerçekleşti. Ocak - Eylül döneminde parasal tutarı 12,5milyar TL olan 333 bin adet çeke karşılıksız işlemi yapıldı. Karşılıksız işlemi yapılan 2,5 milyar TL tutarındaki 76 bin adet çek daha sonra ödendi. Karşılıksız işlemi yapılan çeklerin tutarı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 39 oranında, adedi ise yüzde 44 oranında azaldı. Karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bankalara ibraz edilen çeklere oranı tutar olarak geçen yılın aynı dönemine göre 1,7 puan azalarak yüzde 2,2olurken , adet olarak1,4 puan azalışla yüzde 2,3oldu.

            BÜYÜKŞEHİRLER İLK SIRADA

            Ocak - Eylül döneminde  karşılıksız işlemi yapılan çek tutarının en yüksek olduğu 5 il sırasıyla;İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya olurken, adet olarak en yüksek 5 il ise İstanbul, Ankara, İzmir,Antalyave Bursa oldu.  Tutar olarak karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en yüksek olduğu 5 il sırasıylayüzde 8,3ile Iğdır, yüzde 7,4ile Ağrı, yüzde 5,5 ileMardin,yüzde 5,4 ileMuş ve yüzde 5,3 ile Batmanoldu. Tutar olarak, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en düşük olduğu iller ise Karabük, Sinop ve Karamanoldu.

PROTESTOLU SENETTE ISPARTA 35'İNCİ SIRADA

Risk Merkezi verilerine göre Isparta protestolu senet sayısında ise 81 il içinde 35'inci sırada yer aldı. Yılın ilk dokuz ayı sonunda 3 bin 243 senedin protesto yediği ilde  sadece geçtiğimiz ay 388 senet protesto edildi.  Protesto edilen senetlerin karşılığı açısından Isparta 81 il içinde 33'üncü sırada yer aldı.  İlde yılın ilk dokuz ayı sonunda 37 milyon 535 bin TL'lik sent protesto edildi.  İlde sadece eylül ayında  5 milyon 247 bin  Tl'lik senedih protesto edildiği görüldü.  

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.