17 Temmuz 2018
  • Isparta20°C
  • Antalya31°C
  • Burdur22°C

İŞTE İKTİDAR İŞTE İCRAAT

13 BİN HEKTAR SULAMA 412 MİLYONLUK YATIRIM

İŞTE İKTİDAR İŞTE İCRAAT

23 Haziran 2018 Cumartesi 11:51

DSİ Genel Müdürlüğü, 13 yerleşim merkezini ilgilendiren 13 bin hektarlık tarım arazisine sahip Isparta Ovası’nı 412 milyon TL’lik yatırımla kapalı sisteme dönüştürecek. Proje tamamlandığında sulama randımanı yüzde 33’den yüzde 85’e çıkacak. AK Parti Milletvekili Adayı Recep Özel, dev projenin temmuz-ağustos ayında ihale edileceğini müjdeledi. Isparta için tarım reformu olarak kabul edilen Atabey Sulamasının yenileme projesi için geri sayım başladı. Atabeyli olan AK Parti Milletvekili Adayı Recep Özel, 2 ilçe, 1 kasaba ile 10 köyün kapsamındaki 13 bin hektarlık tarımsal alanda yapılacak sulama rehabilitasyonu ile hem enerjiden tasarruf yapılacağını hem de verimin artacağını söyledi. Özel, dev projeyle ilgili şu bilgilendirmeyi yaptı: “Atabey Sulaması, Isparta İlinin Kuzeydoğusunda, Atabey ve Gönen İlçeleri ile Kuleönü kasabası, B.Gökçeli, İslamköy, Beydere, Harmanören, Pembeli, Bayat, Senirce, K.Gökçeli, Aliköy, Seviçbey ve Bozanönü Köyleri olmak üzere 13 yerleşim merkezinin, Brüt 14.938 ha., Net 12.475 ha. Arazilerinin sulanması amacıyla DSİ Genel Müdürlüğünce inşa edilerek 1974 yılında işletmeye açılmıştır. Tesis işletmeye girdiği 1974 yılı ile 1998 yılları arasında DSİ. 18. Bölge Müdürlüğünce işletilmiştir.

Birliğimizce, Atabey Pompaj Sulama Tesisi, Devir Protokolünde, Sulama tesisinin sulama alanı 14.795 ha,net 12.475 ha dır. Yıllar itibariyle fiilen sulanan alan ortalama 4.000 ha ve sulama oranı ise %28-30 civarındadır. Yeni ilave olarak yapılan 2. ve 3. Kademe cep sahalarının işletmeye açılması ile (Sevinçbey Sulaması net 240 ha, Sav Sulaması net 1.000 ha) Sulama tesisinin Sulama alanı net 13.715 ha olmuştur. İşletilen sulama tesisi tamamen pompaj olmasından dolayı birliğin giderlerinin % 80 ini enerji bedeli oluşturmaktadır. Birlik Bütçenin denkliğini sağlamak için mecbur olarak sulama ücretlerini yüksek tutması gerekmekteydi. Bu da çiftçinin direk olarak girdi fiyatlarını etkilediğinden çiftçiler tarımdan uzaklaşmaktaydı.

SU ZAİYATI GİDERİLECEK

Atabey Pompaj Sulaması kapsamında yar alan sahaların işletme sorunları, şebekede oluşan aksaklıklar, kanallarda meydana gelen işletme ve bakım zorlukları, kanallardaki yıpranma ve deformasyon sonucundaki su kaçakları, buna bağlı olarak su iletimdeki zayiatlar, suyun istenilen noktalara zamanında ve yeterli miktarda ulaşmaması, özellikle son yıllarda yaşanan kuraklıklar kapsamında suyun tasarrufu yönünde alınacak önlemler doğrultusunda, sulamadan faydalanan 15 mahalli idareden gelen yoğun talep doğrultusunda kapalı sistem ( borulu basınç sistemi ) dâhilinde damlama ve yağmurlama sulamaya geçilmesi için çalışmalara başlanmıştır. Ülke politikası olarak gördüğümüm tarımsal sulamada kullanılan açık kanalet sistemi ve vahşi sulamadan vazgeçilerek ekonomik ömrünü çoktan tamamlayan Atabey Sulaması projesini kapalı sisteme geçmesi için birliğimiz başkanı Aladddin Ünal Turgut ve yönetiminin yoğun uğraşları sayesinde 15.01.2018 tarihli resmi gazetede Atabey sulaması yenileme projesi 2018 yılı başlangıç 2021 yılı bitiş olarak 412 milyon bedelle yatırıma alınmıştır.

Değişen sulama sistemi tam basınçlı olması sürekli sistemde su bulunması sayesinde düzenli sulama, bitki deseni değişimleri, atıl yerlerin sulamaya katılarak üretime katlı sağlaması, yıllık sulama randımanı % 33’lerde olan bir sistemin sulama randımanı % 75-85 dolaylarına çıkarak bölge ekonomisine katkısı artacaktır.

İKİNCİ HEDEF GES

Bu sayede daha su kaybı önleneceğinden enerji bedelleri düşecek su fiyatlarında büyük ölçüde düşüşler sağlanarak daha az girdiyle yüksek kazançlar sağlanmış olacaktır. Bu sistemle beraber takipçisi olduğum projeye GES ( güneş enerjisi ) eklenmesini de sağlayarak çiftçilerimizin enerji bedeli ödemeden sulama yapmalarını da sağlayacağız.”

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.